Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Letí čápi, letí, letí…

Nad Rumunskem a západní Ukrajinou se usadila mohutná tlaková výše pojmenovaná Keywan. Ta nám přináší nejen slunečné, teplé a suché počasí posledních dnů, ale i dobré letové počasí pro čápy. Právě nyní proto na naše území přilétá hlavní migrační vlna čápů cestujících východní cestou. Na webu Birdlife bylo k dnešnímu dni nahlášeno již 384 hnízd obsazených alespoň jedním čápem, což je více než 50 % z letos kontrolovaných hnízd.

Jak jsme na tom na Trutnovsku a Náchodsku?

Zatím bylo v těchto okresech evidováno 16 hnízd s čapí přítomností. Jedná se o tyto hnízda (v závorce je datum objevení se prvního čápa):

Meziměstí – 1 čáp (18.3), Bohuslavice u Trutnova – 2 čápi (20.3.), Slavětín nad Metují – 2 čápi (20.3.), Vlčice – 2 čápi (23.3.), Dvůr Králové nad Labem – 2 čápi (27.3.), Bílé Poličany – 1 čáp (27.3.), Královec – 2 čápi (28.3.), Šestajovice – 1 čáp (28.3.), Police nad Metují – 1 čáp (31.3.), Broumov – 1 čáp (2.4.), Horní Vlčkovice – 1 čáp (3.4.), Podhůří – 1 čáp (4.4.),  Meziměstí – 1 čáp (5.4.), Mladé Buky – 1 čáp (6.4.), Hronov – 2 čápi (6.4.), Žireč – 1 čáp (6.4.).

A co tah německých čápů s vysílačkami?

Čápi s vysílačkami se dlouhou dobu zdržovali na pomezí Evropy a Asie v Turecku, a to z důvodu špatného počasí. Nyní ale mávli křídly a rychle se vrací domů. Čáp Arthur urazil za den skoro 340 kilometrů a přeletěl ze středního Maďarska až k polským Rybnikům (nedaleko Ostravy). I ostatní postupují rychle k severozápadu a nacházejí se u maďarsko-rumunských hranic.

Co je s Bohoušem?

Bohouš se stále neobjevil. Pokud je ale živ a zdráv, měl by s touto velkou migrační vlnou dorazit nejpozději do konce víkendu. Pak se má počasí opět zhoršit.

Mapa tahu německých čápů k 7.4.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00