Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Kde je Bohunka s Bohoušem?

Dnes ve 13:11 uplynul přesně rok a den od loňského příletu Bohunky s Bohoušem na hnízdo. Tím skončil i náš odpočet na úvodní stránce. Kdepak se asi naši oblíbenci toulají?

Německá organizace NABU, zabývající se ochranou přírody, v rámci projektu “Störche auf Reisen” (čápi na cestách) vybavila několik čápů vysílačkami, umožňujícími sledovat jejich polohu. Mapový výstup z tohoto sledování je dostupný ZDE.

Co vyplývá z dosavadních výsledků? Vysílačky mají ptáci, hnízdící v severozápadním Německu a tudíž mající před sebou delší cestu nežli naši. Jeden ze sledovaných čápů byl 20. března u jižní hranice Bulharska, ostatní nad centrálním Tureckem. Jejich pohyb zbrzdilo špatné počasí – větrné a písečné bouře nad Blízkým východem. Nachází-li se někde v tomto prostoru i Bohunka s Bohoušem, mají před sebou ještě 1000 – 1500 km cesty. Což může být odhadem na týden letu.

AKTUALIZACE 25.3. – jeden německý čáp je již na jihu Rumunska, ostatní v okolí tureckého Istanbulu.

Předloni dorazili na komín 27. března, tak musíme dál trpělivě čekat. Komín prázdný nemáme, i když současní nájemníci na něm přes den téměř nepobývají a práce na potomstvu také příliš zdárně nepokračuje.

2 komentáře

  1. Zdravíme z Batňovic. Už se těšíme na sledování čápů na komíně. Snad si letos neuloví žádnou štiku s vlascem a háčkem. Internetovou adresu jsme měli v ..Oblíbených.. a často jsme přímý přenos sledovali. V létě jsem měl to štěstí, že jsem při obědě v Batňovicích Pod Verpánem přisedl k mému jmenovci panu Prouzovi z Valů a už jsme se o ničem jiném nebavili než o čápech. Byl jsem z jeho vyprávění tak nadšený, dozvěděl jsem se o čápech víc než kdybych o nich přečetl několik encyklopedií. Je naděje, že bude přímý přenos z hnízda i v Batňovicích na bývalé bramborárně? Snad se o tom uvažovalo... Moc vám fandím a za všechny sledující přeju jen dík a samé úspěchy .

    1. Dobrý den, zřídit kameru není zase tak jednoduché - v případě Bohuslavic je přímo na komíně infrastruktura (patřící HD Internetu) umožňující snadné připojení k síti. V Batňovicích by to tak snadné nebylo a hlavně by do toho musel někdo další investovat. Ale pokud se tam čápi objeví (a skončí karanténní opatření), tak je tam určitě budu chodit aspoň fotit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00