Kde je Bohunka s Bohoušem?

Kde je Bohunka s Bohoušem?

Dnes ve 13:11 uplynul přesně rok a den od loňského příletu Bohunky s Bohoušem na hnízdo. Tím skončil i náš odpočet na úvodní stránce. Kdepak se asi naši oblíbenci toulají?

Německá organizace NABU, zabývající se ochranou přírody, v rámci projektu „Störche auf Reisen“ (čápi na cestách) vybavila několik čápů vysílačkami, umožňujícími sledovat jejich polohu. Mapový výstup z tohoto sledování je dostupný ZDE.

Co vyplývá z dosavadních výsledků? Vysílačky mají ptáci, hnízdící v severozápadním Německu a tudíž mající před sebou delší cestu nežli naši. Jeden ze sledovaných čápů byl 20. března u jižní hranice Bulharska, ostatní nad centrálním Tureckem. Jejich pohyb zbrzdilo špatné počasí – větrné a písečné bouře nad Blízkým východem. Nachází-li se někde v tomto prostoru i Bohunka s Bohoušem, mají před sebou ještě 1000 – 1500 km cesty. Což může být odhadem na týden letu.

AKTUALIZACE 25.3. – jeden německý čáp je již na jihu Rumunska, ostatní v okolí tureckého Istanbulu.

Předloni dorazili na komín 27. března, tak musíme dál trpělivě čekat. Komín prázdný nemáme, i když současní nájemníci na něm přes den téměř nepobývají a práce na potomstvu také příliš zdárně nepokračuje.

2 thoughts on “Kde je Bohunka s Bohoušem?

  1. Zdravíme z Batňovic. Už se těšíme na sledování čápů na komíně. Snad si letos neuloví žádnou štiku s vlascem a háčkem. Internetovou adresu jsme měli v ..Oblíbených.. a často jsme přímý přenos sledovali. V létě jsem měl to štěstí, že jsem při obědě v Batňovicích Pod Verpánem přisedl k mému jmenovci panu Prouzovi z Valů a už jsme se o ničem jiném nebavili než o čápech. Byl jsem z jeho vyprávění tak nadšený, dozvěděl jsem se o čápech víc než kdybych o nich přečetl několik encyklopedií. Je naděje, že bude přímý přenos z hnízda i v Batňovicích na bývalé bramborárně? Snad se o tom uvažovalo… Moc vám fandím a za všechny sledující přeju jen dík a samé úspěchy .

    1. Dobrý den, zřídit kameru není zase tak jednoduché – v případě Bohuslavic je přímo na komíně infrastruktura (patřící HD Internetu) umožňující snadné připojení k síti. V Batňovicích by to tak snadné nebylo a hlavně by do toho musel někdo další investovat. Ale pokud se tam čápi objeví (a skončí karanténní opatření), tak je tam určitě budu chodit aspoň fotit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial