Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Historie pojmenování našich čápů

Po letošním příletu čápů na hnízdo 24. března bylo zjištěno, že se vrátila stejná samička, která zde již hnízdila v roce 2018.  Měla na noze kroužek DEH H9931, byla tedy kroužkována 7.7.2011 jako mládě ve Volkersdorfu v Sasku v Německu. V roce 2015 byla odečtena v Klopotovicích v Olomouckém kraji, v roce 2017 v Trutnově na komíně pivovaru a v roce 2018 již zde v Bohuslavicích. Sameček kroužkován nebyl.
S ohledem na název obce, kde se nachází hnízdo, byli čápi pojmenováni Bohouš a Bohunka. Vylíhlá čápata dostala postupně jména podle okolností jejich líhnutí (v závorce jsou uvedeny čísla kroužků, které obdržela při kroužkování 5. června.

 

Slávek „Kafka“ Rybář (CZP CE201) – vylíhl se 7. května (svátek má Stanislav), přídomky dostal podle svého zachránce pana Kafky a následného apetitu v záchranné stanici Jaroměř, kde si sám lovil rybičky

Slávek „Letec“ (CZP CE204) – vylíhl se o půlnoci ze 7. na 8. května (svátek má Stanislav), přídomek dostal poté, co jako první vyletěl z hnízda

Víťa (CZP CE203) – vylíhl se 9. května na Den vítězství, a proto jako vítěz alias Viktor neboli Víťa. Pojmenován byl jako poslední až v červenci.

Bobeš (CZP CE202) – vylíhl se 11. května, jméno dostal jako dlouhodobě nejmladší a nejmenší člen čapí rodiny

 

Komín byl pojmenován jako „Kafkův“ podle ornitologa Petra Kafky ze správy CHKO Broumovsko, který nejen kroužkoval všechna čápata, ale především znovu vylezl na komín, když bylo potřeba pomoci čápěti zamotaném ve vlasci přineseném na hnízdo s potravou (rybou).

Záchranná stanice Makov též obohatila slovníček zdejších čapích příznivců o slova jako je „čápanec“ (trus), “vyčápnutí“ nebo „hnízdovál“ (čáp preferující pobyt v hnízdě před letem / lovem).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00