Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Prázdné hnízdo – prosinec 2022

Stejně jako v loňském roce si v polovině prosince užíváme pravou zimní atmosféru se sněhem a mrazem. Jak budou nakonec vypadat Vánoce raději nebudu věštit z křišťálové koule a předpověď přenechám profesionálům. Hnízdo odpočívá pod sněhovou peřinou a čápi si užívají klidu v teple Afriky. Od jejich odletu uplynuly dnes čtyři měsíce. Před osmi dny nastal “zimní čápovrat”. Do návratu čápů tedy dnes zbývá kratší doba, než uběhla od jejich odletu. Brzy bude kratší než 100 dní. Zhruba za dva měsíce se naši oblíbenci postupně vydají na cestu k domovu.

Příchod zimy

V Bohuslavicích se v období od listopadového reportu nic zásadního neudálo. S koncem podzimu a nástupem zimy zcela ustaly návštěvy jiných ptáků na hnízdě. Ptačí návštěvníci se objevovali pouze na trutnovském pivovaru (straky, poštolky a dokonce krahujec). Zde se občas objevila v okolí komína přelétající volavka. Z větví opadaly poslední zbytky listí, zmizelo jehličí z modřínů a krajina změnila barvu do šedohnědé. Stavební práce na hadí loučce se s prvním sněhem zastavily. Zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty vyřezali náletové keře v okolí trati (hlavně u viaduktu), a tak je nyní z vlaku na komín lépe vidět (i z komína na vlaky). Na novostavbě v lese za komínem stihli řemeslníci dokončit střechu těsně před příchodem prvního sněhu.

Zima dala o svém nástupu poprvé vědět 17. listopadu. Odpoledne začal padat déšť se sněhem, který později večer přešel v čisté sněžení. V rámci tipovačky se trefilo 6 účastníků, a to: Hana Turčinová, Dalibor Zvoník, Jitka Středová, Markéta Kulhavá, Katka Zik. a Palka. Na hnízdě se přes noc udržel slabý sněhový poprašek. O dva dny později ráno klesla teplota k -6 °C a povrch hnízda opět pocukroval sníh. Opravdu souvislá pokrývka pokryla komín 21. listopadu. Toto datum nikdo neodhadl, nejblíže byly tipy na 20. a 22. listopadu. Jejich autory byli Věra Žampová, Pepík Básník, Miluše M., zdeni a Míša. V těchto dnech došlo k poruše pevného disku, na který se ukládá záznam z kamer pro další zpracování. Proto vám nemohu nabídnout snímky z tohoto období. Přenos přesto fungoval i nadále a po týdnu byl pevný disk nahrazen novým.

Další sníh napadl na začátku prosince, ale opravdu pořádná vrstva zasypala vrchol komína až v jeho druhé třetině. Výška sněhové čepice dosáhla zhruba 10 cm a na pravé straně hnízda vyrostla díky travnímu porostu sněhová boule. Sněžení bylo vystřídáno vyjasněním, při kterém klesla v úterý 13. prosince ranní teplota až k -15 °C. Jednalo se zatím o nejsilnější mráz v celém letošním roce. I následující ráno bylo velmi studené (-13 °C) a další mrazy jsou očekávány nyní o víkendu.

Čápi v Africe

Jak jsem již psal výše, čápům zbývají zhruba dva měsíce dovolené, než se vydají na zpáteční cestu. A kde dnes asi jsou? O Bohunce, Bohoušovi, Bohdanovi ani čápatech nic nevíme. Poloha německých a polských čápů s GPS vysílači však známa je. Gustavova partnerka Eva spolu se Sonjou, Else a Ole Einarem jsou v Súdánu. V Súdánu poletuje i čáp Nobby. Max se potuluje v Čadu. Na západě Pauli přeletěl Gibraltarskou úžinu a zůstal na severu Maroka. Hans Albert a Tini neopustili Evropu a pořádají turné po madridských skládkách. Fritzi II pobývá ve Francii severně od Bordeaux při ústí řeky Garonne.

V případě čápů hnízdících u Hamburku jsou adresy jejich zimního pobytu podobné. Alexander táboří u španělské Zaragozy, Mimi přelétla do Afriky a přes Maroko a Mauretánii doletěla až do západoafrického Mali. Ostatní čápi (Hanne, Jürgen, Michael a Christian-Eike) se toulají na pomezí Čadu a Súdánu. Jak se zdá, je tam nejspíš bohatý zdroj potravy a je dost možné, že právě v těchto místech se nacházejí i naši čápi.

O polských čápech nejsou momentálně čerstvější informace, poslední pocházejí z poloviny listopadu. V té době se však většina z nich (Zbysia, Ataman, Traper, Gabi) už nacházela na výše zmiňovaném pomezí Čadu a Súdánu. Ataman asi letos nemá chuť na výlet do JAR. Gabryś bohužel zahynul v průběhu migrace v Sýrii.

Krásnou vzpomínku na čápy ze známých hnízd vytvořila z perníku Sandra z Itálie. Mimochodem ne zcela všichni černobílí krasavci odletěli z Česka na jih. Dva se pohybují na Olomoucku u Šumvaldu, dva setrvávají v okolí Kdyně na Domažlicku a nejchytřejší sólista ovládá jistebnické sádky na Táborsku.

Druhý letošní sníh
Vánoce se blíží

8 komentářů

  1. Velké díky za Vaše informace.Jen mne tak napadlo ,jaké to je fajn ,co čápi udělají s odcházejícím teplem.Sbalí kufry a šup do tepla. Jak by nám lidem pak byli ukradení všichni ti energetičtí zloději,kdybychom to mohli udělat a sbalit na pár chladných měsíců kufry .Ale při bolesti v zádech a kloubech bych to stejně dotáhl někam do Kosova. A tak raději sedět doma u praskajících polen v kamnech a tryskového načítače kilowat.Ono to nějak dopadne a očekávání jara a návratů našich čapích turistů má také své kouzlo. Tak všem čápomilům a zejména režisérům,kameramanům, komentátorům od čapích dočasných domovů- Krásné Vánoce a ještě lepší celý rok 2023 a zdraví plná hnízda všem. Díky .

  2. Tomáši, jako obvykle mohu jen vyjádřit díky. S končícím rokem si uvědomuji Vaši roli jak při seznamování s přírodou, tak především při rozvoji soucítění člověka se všemi živými tvory. Teď je všude tma, stromy obalené sněhem, obě naše kočky nerušeně spí a člověk se těší na návrat našich opeřených kamarádů. Čím více budeme rozumět přírodě, tím bohatší bude náš lidský život. Takže Vám, Tomáši, i Lukášovi a ostatním čápomilcům, kteří jsou více v pozadí, ne však poslední, přeji radostné a požehnané Vánoce. Nový rok kéž je rokem lepším. P.S. Kalendář vypadá nádherně, ale pro mne je příliš nedostupný.

  3. Velice zajímavé číst ,kam ti naší miláčci až doletli,dnes výčet toho kam čapatka doletli vypadal ,tak pozitivně ,a aouha přeci jedno capatko zahynulo,tak srdíčko ,ať se máš krásně za duhovým mostem ♥️,vím,že vysílačky jsou velmi přínosné ,vědět kam čapatka letí ,zároveň to skýtá mnoho bolesti ,číst ,kdo ,kde zahynul,osobně to těžko snáším ,je mi všech nesmírně líto...pozitivní je,jak se čas krátí ,za chvíli budeme v lednu a to už je kousek do března a máme naše milácky zpět..také bych chtěla touto cestou popřát všem čápomilum.,krásný zbytek adventniho času ,náaaadherné prožití svátků Vánočních,do Nového roku ,to nejcennější co všichni máme a to zdraví ,to samé i našim čapim milačkům,ať se v pořádku vráti♥️♥️a všem ostatním,ať v pořádku dojdou do dospělosti...

  4. Úžasné se dozvědět o čapím cestováním, kde se kdo nachází. Dík Vám Tomáši a Lukáši za celou čapí sezónu a těším se na duben, kdy budeme vyhlížet a tipovat kdo první se vrátí na hnízdo. Kéž se oba rodiče ve zdraví sejdou. Všem čapím milovníkům přeji Spokojené a klidné Vánoce a Šťastný nový rok. 🎄🌟

  5. Díky za zprávy kde se čápíci nacházejí.Jen škoda že nevíme kde jsou TI NAŠI.Těším se na jaro.Všem přeju klidné Vánoce.

  6. Také přeji všem dobrým lidem ( a ti v této skupině určitě jsou) a i všem živým tvorům - ať je jejich cesta klidná a bezpečná v příštím roce.

  7. Vánoce pomalu odchází a nadchází čas bilancování. Chci poděkovat všem, kteří nám umožňují vidět přírodu v celé své kráse. Obohacují naše, někdy i smutné duše, pomáhají nám být lepšími lidmi. Přeji vám všem, aby vám rok 2023 přinesl jenom samé dobré pocity z vašeho konání. Díky, díky. A na závěr přidám recept pro lidičky, které trápí kašel. Budete potřebovat: 30 lístků rýmovníku /mohou být i celé mladé výhonky/, 2 celé citrony /kartáčkem odrhnout v horké vodě/, med /kdo nemá, cukr krystal/. Rýmovník nasekáme na menší kousky, citrony nakrájíme na 1/2 cm plátky. Do sklenice /s víčkem/ dáme na dno 1 cm vrstvu lístků, na ně plátky citronu a zalijeme medem /zasypeme cukrem/, aby bylo dobře zakryto. Takto střídáme vrstvy, nahoře musí být med /cukr/, dobře zalito, aby se nedostal k citronům vzduch, zavíčkujeme. Postavíme na okno, každý den protřepeme a cca třetí den již můžeme sirup užívat 1 polévkovou lžíci 3x denně, při záchvatu kašle hned. Tak hodně zdraví přátelé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00