Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Den otevřených dveří ČHMÚ 2022

Již před dvěma lety jsem vás zval na Den otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu, a to na meteorologickou stanici v Peci pod Sněžkou, kde jsem zaměstnán jako meteorolog – pozorovatel. Dvakrát nám čáru přes rozpočet udělala epidemie koronaviru a s ní spojená omezující opatření. Ta v letošním roce skončila, a tak už nic nebrání konání této akce. Pokud Vás zajímá počasí a chcete se dozvědět, jak se pozoruje obloha, měří různé veličiny, k čemu to vše slouží – jste srdečně zváni.

Z tradičního termínu třetí březnové soboty byla tato akce odložena o dva měsíce. Den otevřených dveří se tak uskuteční v sobotu 21. května 2022 od 9:00 do 14:00 SELČ. Odpolední termín však neberte v tomto případě vážně, provedu vás klidně i později (cca do 15:30). Službu bude držet kolega, takže se mohu plně věnovat “průvodcovské” činnosti.

Jak se na stanici dostanete?

Rozhodnete-li se využít hromadné dopravy, můžete jet buď dálkovým autobusem z Trutnova, případně vlakem z Trutnova do Svobody nad Úpou a poté autobusem do Pece pod Sněžkou. V letošním roce převzaly železniční dopravu mezi Trutnovem a Svobodou nad Úpou opět České dráhy a každé dvě hodiny tak jezdí přímý spěšný vlak z Hradce Králové. Z autobusového nádraží je to na stanici přibližně 650 metrů. Mapa doporučené trasy.

Pro cestující vlastním vozem připojuji též mapu doporučené trasy (začíná od benzinové stanice před Pecí). Vlastníci navigací pak mohou jako cílovou destinaci zadat adresu Pec pod Sněžkou 290. Přímo u stanice je možno zaparkovat přibližně 3-4 osobní vozidla (s ohledem na roční dobu již není sníh omezujícím faktorem) nebo využít placená parkoviště v rámci Pece pod Sněžkou.

S ohledem na vstup do vnitřních prostor stanice vám zároveň doporučuji vzít si s sebou přezůvky. Domácí trepky stačí.

Doufám, že nám bude přát počasí, účast bude hojná a výklad návštěvníky zaujme a obohatí. Těším se na vás.

5 komentářů

  1. Zdravím ze Stockholmu a přeji všem návštěvníkům příjemný den. Tomáši, jste úžasně dobročinný, zprostředkovat tuto jedinečnou návštěvu pro všechny zájemce. Škoda, že bydlím tak daleko. 👍

    1. To je až za 14 dnů,na kole by to šlo stihnout.Sněžka je vidět už od Wroclavi,když je jasno.Myšleno ze srandy, zdravím do Norska.

      1. Ha, ha. I když ráda jezdím na kole, je to ze Stockholmu (Švédska) velká dálka. A nemám perutě jako Bohunka. Přesto děkuji za pozvání. 👍

  2. Výborná akce, teď konečně vím, kde Tomáši pracujete. Určitě to bude zajímavá akce, však o ní určitě napíšete, případně se zmíníte v rozhlase HK. Přeji vám zvídavé a příjemné návštěvníky ☺

  3. Zdravím z Brna. Těším se na poutavou reportáž, neboť se nemohu zúčastnit a předpokládám, že nejsem sama. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00