Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Opuštěné vajíčko

Snad každý má s čápem spjatou žábu. V dnešní krajině by však čáp o žabí dietě nejspíš skonal hlady. Za dva roky pozorování Bohouše s Bohunkou jsem žábu mezi potravou pro čápata neviděl. Až do dnešního dne na pivovarském komíně…

Rodičovské povinnosti nejsou legrace

Snesením prvního vajíčka začaly Betynce s Kubou nové povinnosti, se kterými však mají jako novopečený a prvně hnízdící pár potíže. Během studené noci seděla Betynka vzorně na vajíčku, Kuba se držel vedle ní. Sotva však vyšlo slunce, začali pracovat na hnízdě. Betynka pak opustila hnízdo na snídani – a Kuba spolu s ní. Nechali tak vajíčko zcela o samotě téměř 40 minut, než se Kuba vrátil se senem, kterým vajíčko zakryl. Během dopoledne zůstalo vejce opět na dlouhou dobu bez dozoru.

Před polednem po varovném klapání vyplivl Kuba na hnízdo žábu. S Betynkou se o ni přetahovali, dokonce ji zastlali na chvíli vedle vajíčka. Nakonec ji Betynka po kratším boji spořádala k obědu. Většinu odpoledne opět trávili oba mimo hnízdo, ponechavše vajíčko svému osudu. A když už byl Kuba zrovna doma, místo aby si na vajíčko lehl, tak nad ním stál. Až večer si na něm ustlala Betynka.

Současný vývoj klade množství otázek, na které odpoví až čas. Je vajíčko vůbec oplozené? Začnou na vejcích sedět, až jich bude víc? Dokáží vybudovat kvalitní hnízdo? Sledujme dál a možná budeme překvapeni. Nesmíme však používat lidská měřítka, divoká příroda má své vlastní zákony, ač se nám mohou zdát tvrdé a nepochopitelné. Ti dva teprve poznávají stránky života dospělých čápů. Možná uvidíme i takové, které bychom v Bohuslavicích nikdy neviděli – v pozitivním i negativním smyslu.

Klid na Kafkově komíně

Mrazivé noci čelili Bohouš s Bohunkou po většinu doby přitisknuti těsně vedle sebe. Bohunka na vajíčkách, Bohouš vedle ní. Za ranního rozbřesku vyrazila Bohunka na snídani. Bohouš s ojíněnými křídly zahříval vajíčka více jak dvě hodiny, protože na zmrzlé zemi asi nebylo snadné najít něco k snědku. Při návratu se zobákem plným čerstvého sena narazila Bohunka pařátky do nosníku kamer a přistála na hnízdě těsně za ležícím Bohoušem.

Po vystřídání v sezení se byl nasytit Bohouš, který následně nosil na komín nové větve i podestýlku. Při jedné dodávce mu zase uvízlo na zobáku mávátko, tentokrát však ze suchého listí. Rychle se ho zbavil a po poledni zamířil vykoupat se do řeky. Při návratu předvedl mohutné rozpětí svých křídel. Skoro dvě hodiny pak sušil pírko po pírku ve větru, přičemž nezapomínal střežit Bohunčin klid. Před 16. hodinou Bohunka usoudila, že je již zcela suchý a pustila ho na vajíčka. Po zbytek dne se oba střídali v sezení, aby se druhý mohl zaletět nakrmit. Počasí bylo sice chladné (teplota jen okolo +10 °C), ale suché a slunečné. Později odpoledne se zvedl severovýchodní vítr. V noci na úterý nás čeká snad poslední mráz, pak by se již mělo začít zvolna oteplovat.

Podestýlka pro vajíčko
Žába na komíně
Opuštěné vajíčko
Mrazu se ve dvou nebojíme
Bohunka přistává po srážce s kamerou
Čerstvě vykoupaný Bohouš

2 komentáře

  1. Je pěkné sledovat oba komíny v jednom reportu. Děkuji a přeji už pořádný nástup jara. U nás byly oblaky, takže mráz neškodil. Podobné to snad bude u čápů i u kvetoucích stromů. Děkuji za zprávy a těším se na další ☺

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00