Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Na hnízdech i pod nimi

Bohunka je od včerejška v pořádku zpět na hnízdě a spolu s Bohoušem pilně pracují na zabezpečení budoucího potomstva. Život na komíně se v následujících několika dnech bude točit okolo páření a přípravy na snůšku vajíček. Zpravodajství tak nejspíš omezíme jen na na opravdu zajímavé nebo důležité momenty. Proto vám dnes místo obligátních záběrů z kamer nabídneme trochu jiný pohled na náš čapí pár i na jiné čápy v našem okrese. Spolu s Bohunkou dorazili včera a dnes další čápi a většina hnízd je tak obsazena kompletními páry. Kromě Bohuslavic, Mladých Buků a Vlčic jsou nyní ve dvou už i v Batňovicích a v Žirči.

Sobotní dopoledne jsem věnoval úklidu veřejných prostranství v naší obci, na odpoledne jsme byli s Lukášem domluvení na fotografování (nejen) našich čápů. Lukáš mě vyzvedl po poněkud opožděném obědě a vyrazili jsme do Bohuslavic. Při našem příjezdu ve 13:30 se zrovna vracela na komín Bohunka. Sledovali jsme, jak oba čápi opakovaně mávají křídly, jako by se sušili. A bylo to tak, oba byli mokří, nejspíš se vykoupali v řece. Čapí Casanova šel po chvíli do akce, ale to jsme se již přesouvali na novou pozici.

Bohuslavice poprvé

Dostali jsme se do lesa na hřeben vedle komína, vedle ruiny opuštěného domu. U něj jsme zároveň odhalili tajemství dvou zvuků, které slýcháme na komíně. Zurčení vody, které se ozývá v nepravidelných intervalech, pochází od vodní elektrárny vzdálené 110 metrů od paty komína. Čerpadlo žene vodu z budovy ven a ta padá táhlým obloukem zpět do řeky. A zvuky páčení, jenž znervózňovaly před pár dny Bohouše, nepocházely z areálu skladu, nýbrž ze zmiňované ruiny. Tam se opravdu tahaly páčidlem hřebíky ze dřeva – rozebírala se střecha.

Na okraji hřebene jsme dobu čekali, co Bohouš s Bohunkou provedou. Bohouše ale nějak přešla chuť na čápátka a oba se pouze šlechtili. Ale dočkali jsme se a mistr skoku nám předvedl své umění. Když jsme se při odjezdu otáčeli s autem u malé loučky, kam prý Bohouš s Bohunkou chodí učit čápata lovit, poskakoval před námi po cestě dudek chocholatý.

Vlčice a Mladé Buky

Následoval přesun do Vlčic, kde jsme zastihli doma oba čápy. Samička ležela, samec stál. Za dobu našeho pobytu proběhlo dvakrát páření, čáp mezitím paní čápovou láskyplně obíral zobákem. Z Vlčic jsme přejeli okolo Havlova Hrádečku a golfového hřiště do Mladých Buků. Zde byl na hnízdě pouze jeden z páru. Ani návštěva přilehlé louky nebyla korunována úspěchem. A tak jsme se přes Trutnov vrátili zpět do Bohuslavic.

Bohuslavice podruhé

Druhá návštěva začala okolo 15:45, kdy byl na hnízdě samotný Bohouš. Ten nám následně v nestřeženém okamžiku zmizel směrem ke skládce a hnízdo zůstalo dobu prázdné. Šli jsme se zatím podívat po břehu řeky až k vodní elektrárně. Oba se vrátili až v 16:15 a hned následovala další lekce čapí lásky. Po ní oba opustili hnízdo (Bohouš se záhy vrátil) a my též loučku. Zdálo se nám, že Bohunka letěla na louku pod trať. Jednalo se o správný tip, byla na lovu pod bývalou bohuslavickou zastávkou. Proplížili jsme se roštím a Lukáš začal fotit. Bohunka si vykračovala po louce, zobala a zobala. I slepýš skončil v jejím zobáku. Bohouš ji celou dobu hlídal z komína a po chvíli přiletěl za ní. Oba si od nás stále udržovali bezpečný odstup. Bohouš odletěl s větvemi na hnízdo a Bohunka pokračoval stále dál podél trati. Nakonec se zvedla, ale neletěla domů. Pouze se přenesla kolem nás na opačný konec louky. Bohouš se k ní následně opět přidal a zase sbírali spolu. Bohunka ale byla vždy vpředu, Bohouš strážil vzadu. Když je naše přítomnost přestala bavit, vrátili se spolu na komín. Bohuslavický lov skončil.

Batňovice

Poslední “štace” nás zavedla do Batňovic. Tam je od dnešního dne již také čapí pár. Už při příjezdu nás vítaly dvě hlavičky vykukující z hnízda. Než se stihl Lukáš připravit, pan čáp šel do akce. Samička si po aktu lehla zpět a čáp se dál upravoval. Oba čápi byli poměrně dost špinaví.

Bohuslavice – fotogalerie

Vlčice a Mladé Buky – fotogalerie

Batňovice – fotogalerie

A samozřejmě jaké by to byly Písničky od srdce na ČRo Hradec Králové, kdyby se nehrálo Bohouškovi s Bohunkou a jejim fanouškům…

 

5 komentářů

  1. Krásně napsaný sleduji vás na fejsu. Děkuji vám moc. V televizi sleduji bohouska s bohunkou ale i ostatní hnízda jste úžasný 🤩

  2. Díky za krásné povídání i fotky. Každý večer se těším, co nového "Večerníček " přinese.

  3. Pěkně výživný večerníček, nevadí že jich bude míň, veliké napětí pominulo a budeme se dál kochat životem čápů našich i jiných. Potěšila mě i písnička v rozhlase, přízeň se projevuje i ve vysílání, dnes přímo s fanouškem. Děkuji všem, kdo šíří zprávy o čápech ☺

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00