Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Na návštěvě v Batňovicích

Zatímco ke Kafkově komínu to mám z domova vzdušnou čarou pět a půl kilometru, nejbližší čapí hnízdo v Batňovicích je vzdáleno jen necelý kilometr. Letos čápi kupodivu nehnízdí na komíně bývalé sušárny brambor, ale na hnízdní podložce na sloupu před statkem č. p. 1. Pravidelně je tak mohu chodit sledovat v rámci procházek po okolí.

Na kontrolu jsem se vydal i dnes. Zajímalo mě totiž, jestli se už vylíhla čápata nebo ještě ne. Zdejší čapí pár začal hnízdit jen o pár dní později než Bohouš s Bohunkou. Když jsem se teprve přibližoval k hnízdu, přeletěl mi nad hlavou ve směru od Varty (místní kopec) čáp s větví v zobáku. Přistál na hnízdě, nainstalovat větev a začal se věnovat péči o peří. Druhý čáp zatím dál ležel v hnízdě. Po chvíli vstal, nejspíš urovnal vajíčka a zase ulehl. Zdá se tedy, že čápata se ještě nevyklubala. Nebyly slyšet žádné zvuky, ani se čáp nepokusil o krmení.

Pořídil jsem několik snímků a vydal se na cestu k domovu. Sotva jsem ušel sto metrů od hnízda, prosvištěl mi čáp znovu nad hlavou a za zády se ozvalo klapání. Čáp mi pak kroužil nad hlavou, než se vydal směrem k našemu domu. Tam se obrátil a stoupal pod oblačnou kupou do výšky až mi zmizel z dohledu. Pokud bude vše v pořádku, měla by se čápata začít klubat každým dnem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00