Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Vítáme první čápátko

Vyklubat se jako první z vajíčka, to není žádná legrace, ale těžká práce. Vše nakonec dobře dopadlo, a tak se spolu s Bohoušem a Bohunkou můžeme na Kafkově komíně těšit z prvního letošního čápátka.

Začalo to již včera dopoledne. To když se v jednom z vajíček objevila dírka a ozvalo se první nesmělé pípání. Otvor se během dne pozvolna rozšiřoval a pípání zesilovalo. Čapí rodiče si už byli jisti, že velká změna je na cestě. Věnovali vajíčkům zvýšenou pozornost, neustále je otáčeli a nově podestýlali. Do večera se však čápě nevyklubalo.

Čekalo totiž na nový den. V úterý ráno, pod prvními paprsky vycházejícího slunce, se konečně vylouplo ze skořápky, která ho chránila více než 32 dní. V 6:41 ještě zpola vězelo zadečkem ve zbytku vajíčka. O pár minut později vyhodil Bohouš mimo jamku vrchlík skořápky a bylo jasné, že čápě je na světě. A při dalším obracení vajíček v 7:12 byl už malý drak zcela svobodný. Natahoval krk, rozhlížel se po světě a hlasitě pípal.

Po deváté hodině již v jamce seděl, díky čemuž byl dobře vidět i na kameře. Bohouš po 10:20 z hnízdní jamky odstranil zbytek vaječné skořepiny a pohodil ji na okraj hnízda. Při překulování vajec v 10:23:28 byl jasně patrný otvor v druhém vajíčku, takže lze očekávat klubání druhého čápěte dnes odpoledne nebo zítra ráno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

0:00
0:00