Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bukáček opustil hnízdo

Od ztráty Bukynky 4. května zůstal na mladobuckém hnízdě Bukáček sám. Vajíčka byla týž den z hnízda odebrána na inkubaci, a tak mohl hnízdo opustit, aby se najedl a napojil. Přesto na hnízdě zůstával a vyčkával, jestli se mu partnerka neobjeví. Dál nosil do hnízda větve i výstelku. Když se ale skoro celý týden nikdo neobjevil, rozhodl se nejspíš zvednout kotvy.

V neděli 10. května ráno tak naposledy uklidil hnízdo, šťouchl do kamery, podíval se do ní zblízka (jako loni před odletem Bobeš) a vyskočil si nahoru. Pak se ještě znovu objevil v záběru a z okraje hnízda odletěl směrem k Trutnovu. Během dne, večera ani noci se už domů nevrátil. Nedá se vyloučit, že se ještě objeví, ale pokud ano, nejspíš pouze krátkodobě.

Co s ním bude? Smyslem každoroční migrace čápů do Evropy je vyvedení a vychování potomstva. To však bylo letos nešťastnou náhodou Bukáčkovi odepřeno. Nemá pro něj tedy smysl dál zůstávat vázaný na hnízdo. Do odletu na jih zbývá ještě spousta času, a tak se z něj stane potulný čáp (stejně jako v Melírově případě). Je možné, že při svém putování potká nějakou nezadanou čápici i tady – i když na založení rodiny už je nyní pozdě.

Je zdravý, silný a zkušený – a proto nemá smysl pro něj zbytečně truchlit. Snad jen proto, že nemůžeme být svědky zrodu a výchovy nového čapího života v hnízdě. Užije si rok staromládeneckého života a za rok se nám snad zase vrátí s novou partnerkou. Můžeme mu jen popřát, aby ať už zamířil kamkoliv, dobře se mu dařilo.

2 komentáře

  1. ...Meteo , jsi prostě jednička - od tebe i smutné zprávy člověk přijme s pokladem 😕😢🙋‍♀️

  2. 14.5.2020 - radostná zpráva, 13.5.20 se Bukáček na hnízdo vrátil a prozatím tam přebývá. Podle reakce při příletu to vypadalo, že si hnízdo brání před cizím vetřelcem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00