Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Kafkův komín ožil!

V pátek 20. března 2020 v 17:53:03 se po dlouhých 219 dnech opět dotkla hnízda čapí nožka. A nebyla kupodivu jedna, ba ani dvě, ale dokonce šest najednou. Jak je to možné?

Za soumraku dorazilo nad hnízdo 5 čápů, kteří se pokusili přistát na komín v silném severozápadním větru. Podařilo se to pouze třem, čtvrtý přistání vzdal a pátý nebyl v záběru kamery (svědectví paní Najmanové). Před přistáním se pěkně vznášeli v protivětru, tak jako když se vloni čápata učila létat. Třetí čáp následně hnízdo opustil a přidal se k ostatním, kteří zaujali pozice na stromech v okolí komína.

Ani jeden z čápů není kroužkovaný, tudíž je jisté, že mezi nimi není Bohunka. Dovolím si však tvrdit, že se jedná o zcela cizí čápy, pravděpodobně mladé a nehnízdící, kteří budou na hnízdě pouze přenocovat a zítra (nebo za pár dní) poletí dál.

Z čeho tak usuzuji? Hnízdící čapí pár nelétá ve větší skupině, větší počet dospělých čápů se o hnízdo popere. Čápi dorazili až navečer a vypadali poměrně unaveně, takže nejspíš hledali vhodné místo k přenocování. Skupina se i nadále drží pohromadě…

I proto necháváme běžet odpočet návratu Bohouška s Bohunkou, protože stále věříme, že až oni hnízdo obsadí trvale. A protože ráno je moudřejší večera, uvidíme zítra. Počasí pro čapí let moc dobré nebude, necháme se překvapit dalším vývojem.

Jeden z čapí party, který zůstal mimo hnízdo, se zjevně nebál nočního létaní. A tak si zaplachtil ve 20:46 pěkně proti větru hned vedle komína. Ale kamarádi na jeho vršku o něj příliš nestáli:

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00