Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Rozloučení s čapí rodinou

Milá Bohunko, milý Bohouši!

Příroda i vaše instinkty zavelely a vydali jste se včera s celou svou rodinou na dlouhou cestu za teplem. Pohled na prázdné hnízdo, kde jsme s vámi více jak 4 měsíce prožívali radost, očekávání i obavy, je nyní moc smutný. Ale už všichni víme, že takový je prostě koloběh života, nejen toho čapího. Nezbývá víc než vám popřát šťastný let i pobyt tam na jihu, nechť se vám vyhnou překážky přírodní i ty, které na vás vědomě či nevědomě uchystá člověk. Ať se na jaře příštího roku v pořádku vrátíte do Evropy, lhostejno kam. I když si všichni samozřejmě moc přejeme, aby to bylo zase na váš (náš) komín. Ať vám vydrží vaše vzájemná oddanost, která může být vzorem i pro spoustu lidí. Váš úkol pro letošní rok jste úspěšně splnili – vychovali jste 4 krásná, zdravá a silná čápata, která již také míří na jih. I na ně číhají mnohá nebezpečí, ale přesto doufáme, že i ony se někdy vrátí a založí vlastní rodiny. Pro výchovu potomků jste měli ty nejlepší podmínky – hnízdo na krásném a strategicky umístěném místě, dobré počasí bez velkých výkyvů. Nakonec i kamera prospěla dobré věci, bez ní by nejspíš Sláveček skončil špatně. Potomstvu jste prokazovali takovou péči, že by se opět i někteří lidí mohli zastydět. Tak tedy šťastnou cestu a na jaře na shledanou! Napjatě vás budou čekat stovky lidí… 

Slávkové, Viťo, Bobeši!

Vydali jste se včera na dalekou cestu, která bude těžká a plná nebezpečí. Přejeme vám, ať ji všichni zvládnete. Možná zůstanete pár let na jihu, možná se vrátíte na sever již příští rok. Až dospějete a najdete si toho správného partnera či partnerku, nechť jste stejně dobrými rodiči jako byli ti vaši a vyvedete spolu spoustu čápátek, které přinesou radost vám i lidem v okolí. Předpoklady pro to máte, táta s mámou vám názorně ukázali, jak se staví a udržuje hnízdo, loví kořist a vzorně pečuje o potomstvo. Hodně štěstí a dlouhý, spokojený a plodný čapí život vám všem.

Přátelé bohuslavických čápů,

Jsem si vědom toho, že bychom neměli zvířata příliš polidšťovat, ale v tomhle případě to prostě nejde. Když píšu tento příspěvek, tečou mi slzy…
Všichni bychom měli poděkovat především Lukášovi (zastupujícím HD Internet) za provoz a údržbu kamery, který nám tuto podívanou umožnil. Dozvěděli jsme se ohromné množství nových informací ze života čápů (a nejen jich). Na jaře jsem si o čápech myslel jen to, že mají dlouhé nohy a zobák, hnízdo na komíně a žerou žáby… Dnes o nich vím víc, než o kterémkoli jiném ptáku naší země.
Nečekal jsem, že kolem hnízda vznikne tak rozsáhlá komunita. A především, že bude tak bezproblémová a pohodová. Kéž nám to vydrží i do budoucna. Láska a obdiv k přírodě v nás dokázaly probudit to lepší – ať se jednalo o záchranu Slávečka nebo pomoc záchranné stanici v Jaroměři (kterou bychom měli podporovat i nadále, protože každý rok se dostane spousta zvířat – nejen čápů, do nesnází).

Tato skupina zůstane stejně jako webový přenos zachována, nemusíte ji opouštět. Pokud se bude něco nového dít, dozvíte se to tady.

Děkuji za pozornost, mějte se krásně a za půl roku na shledanou na bohuslavickém “Kafkově” komíně!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00