Říká se, že když padají hvězdy, máme si něco přát. Za dnešní noci tak nejspíš mnoho lidí toužilo po tom, aby dostali ještě jednu možnost spatřit v letošním roce Bohunku. A tak jsme se před čtvrtečním polednem dočkali nečekaného překvapení. Nad prázdným Kafkovým komínem se rozezněl čapí klapot a královna znovu usedla na svůj trůn. Kde se po celé čtyři dny toulala, nemůžeme s jistotou říci, protože ji v této době nikdo nespatřil. S ohledem na okolnosti jejího návratu však jedna teorie existuje. Jak dlouho se ještě zdrží na hnízdě nelze odhadnout, možný termín startu k jihu se však dostal do běžného odletového okna mezi 14. a 21. srpnem. Na druhý pokus se ale už nejspíš bude jednat o skutečné zahájení podzimní migrace.
U prázdného hnízda
Co se všechno událo po Bohunčině nedělním ranním odletu? Hned v noci na pondělí začal Lojzík bez obav pracovat na zapletení obou kamer do svých pavučin. V pondělí se za suchého slunečného počasí se nad hnízdem rojili vosíci. Tentýž den jsme zaznamenali další z tropických dnů, v jehož průběhu vyšplhala teplota téměř k +33 °C. Pozdě večer se nad hnízdem přehnal silný vítr, signalizující přechod studené fronty. Ta již jako tradičně pouze snížila teplotu, nepřinesla však žádné významnější srážky. V úterý ráno prolétl okolo komína opakovaně cizí čáp, na opuštěném hnízdě se ale neodvážil přistát. Zakroužil opodál a zamířil pryč, podle sytě červeného zobáku se nejednalo o letošní čápě. Odpoledne rozduněl koleje těžký nákladní vlak naložený dřevem. Středeční večer přinesl částečné zatmění Slunce, v noci pak prolétaly nad údolím Úpy četné meteory, náležející k roji Perseidů.
Královna se vrací
S Bohunkou jsme se již všichni rozloučili a popřáli ji šťastnou cestu, proto nás její čtvrteční přílet v 10:40:25 skutečně překvapil. V roce 2023 totiž s Bohdanem strávila na letním bytě 3 dny a 10 hodin. Letos se její nepřítomnost na domovském hnízdě protáhla na 4 dny a 2 hodiny. Kde mohla po tuto dobu být? O osm minut dříve dorazili dva mladí čápi do Trutnova, přičemž se jeden z nich pokusil přistát na tamějším hnízdě. Magda s Matějem mu v tom zabránili, do záběru se ale na krátkou chvíli dostal jeho kroužek, nesoucí pravděpodobně značku CZP CJ378. Jednalo by se tedy o čápa z Batňovic.
Batňovická teorie
A tady se nabízí teoretická souvislost s Bohunkou. Batňovice dobře zná, protože právě tam si našla Bohdana a strávila tam s ním i konec sezóny před třemi lety. Netvrdím, že tam Bohdana nyní snad hledala, ale je to pro ní povědomá lokalita. Navíc v okolí probíhají žně, které výrazně zvyšují potravní nabídku. Nelze proto vyloučit, že v době své nepřítomnosti v Bohuslavicích se pohybovala v prostoru Batňovic. Teoreticky mohla přenocovat na starém Bohdanově hnízdě, které letos zůstalo prázdné. Když se dnes rozhodla vrátit domů, mohla se k ní připojit tamější dvě čápata a následně dorazit (již samotná) až do Trutnova. Bohunka navíc okamžitě po svém příletu kohosi opakovaně zastrašovala. Obloha zůstala po celý den zcela jasná, teplota vystoupila odpoledne k +27 °C a vanul mírný východní vítr.
Všude dobře, doma nejlíp
Po celý zbytek dne opustila hnízdo jen dvakrát, a to na poměrně krátkou dobu. Před prvním letem si navíc vcelku nezvykle na krátkou dobu lehla. Mimo komín strávila přibližně 50 minut, nejspíš se pohybovala někde ve vodě, neboť se vrátila s čistými pařátky. Následně postávala i posedávala, než znovu vylétla ve směru na čapí loučku. Od 15:35 již pobývala trvale doma, věnovala se peříčkúře nebo podřimovala. Hladem rozhodně netrpěla, proti předchozím dnům zjevně přibrala. Na svém výletu se nemusela zatěžovat obranou hnízda a mohla myslet jen sama na sebe. Při západu slunce porovnala několik větví před kamerou a v 19:58 se konečně vydala na večeři. Moc dlouhou dobu však lovem nestrávila, ve 20:36 se s klapáním vrátila na komín a takřka ihned zaujala svou oblíbenou pozici u zadního bleskosvodu.





11 komentářů
Moc rádi Bohunku ještě vidíme a slyšíme. Je to milá zpráva,za kterou díky.
Dobrý večer,od té smutné události jsem nebyla vůbec schopna napsat žádný příspěvek,tak strašně mě to semlelo, každý den jsem smutně koukala na hnízdo a byli pořád prázdné až dnes když jsem viděla Bohunku tak jsem si s ní povídala na dálku,je to strašně emotivní,přeji jí bezpečný přelet a brzký návrat a hlavně ji přeju aby si našla partnera přesně tak zodpovědného jako byl Bohdan,🥰
Radost - Perseidy nám Bohunku přivolaly zpět. Ve známé krajině asi vzpomínala, měla v ní známá místa, třeba podpořila 2 čápata z Batňovic k výletu. Zotavila se a teď ještě může využít teplých proudů k snadnému odletu do letoviska. Potrava z probíhajících žní se jí hodí.
Držím palce, aby se jí dařilo i dál 🥰
Děkuji za večerníček, ještě chvíli se můžeme těšit z Bohunčiny přítomnosti a to je dobře.
Děkuji Bohunko, že jsi se nám ještě vrátila na chvíli zpět. Ještě se posilni na dlouhou cestu a hlavně se nám v pořádku vrať.
To se to bude usínat Trutnov i Bohuslavice mají domácí na hnízdech, co víc si přát. Dobrou noc všem
Možná Bohunka nevěří,že už svěho Bohdana neuvidí a čeká na něho🥲
Dziękuję p. tomaszu za wieczernik , zawsze dzięki tłumaczowi czytam go z uwagą . Powrót Bohunki mnie zaskoczył ale bardzo uradował . Bardo bym chciała ,żeby znalazła wspaniałego bociana podobnego o Bogdana , Może jeszcze w tym sezonie ? nigdy nic nie wiadomo .
Potkat samce může, ale pevný pár se vytvoří až na jaře. Samec by teď neměl žádnou vazbu na hnízdo. Nelze ale vyloučit, že nového partnera pak případně opět zkusí hledat právě v Batňovicích.
To je úžasné, asi si opravdu zalétla kouknout po Bohdanovi,zda se jí nezatoulal. Je opravdu úžasná, držíme jí pěsti, aby se jí v příštím roce sehnat nového Bohdana. Přejeme šťastnou cestu k přezimování a hlavně šťastný návrat Bohunko ✊🥰. Jestli se zadari budeme po cestě koukat na migraci čápů 🍀.
No, teda, to je milé překvapení 👍👍😍😍🐕🐕