Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bohouš v dračím doupěti

Podzimní počasí pokračovalo i ve čtvrtek. V noci již sice bylo o něco tepleji (+11 °C), přes den však zůstalo skoro zataženo a teplota setrvala těsně pod +20 °C. Na rozdíl od předchozího dne nepršelo, ale termika stále nebyla valná. Podmínky pro dálkové lety tedy nepříliš vhodné.

Ranní výlety

Noc oba čápi prostáli vedle sebe, ráno vylétl jako první z hnízda Bohouš v 5:48. Bohunka si na prázdném hnízdě zaskákala a zatančila, Bohouš po návratu na čas ulehl. Během rána a dopoledne proběhlo několik kratších letů, při žádném z nich však již nebylo doneseno seno. Bohouš se vyčápl přímo před kamerou – stále ještě chodí na okraj hnízda, zatímco Bohunka již pořádku tolik nedbá. Jeho touhy byly uspokojeny pouze jedním páření před půl jedenáctou.

Bohouš na exkurzi

V 10:29 se Bohouš sebral, nechal Bohunku na komíně a vyrazil na výlet sám. Bohunka sice po chvíli také odletěla, ale po půl hodině byla zpět. Bohouš si asi mezitím zaletěl pro něco dobrého na zub, neboť na prázdném pivovarském komíně se objevil až v 11:33. Samozřejmě, že to tam velmi dobře zná, byl tam už na jaře před příletem Bohunky. Dost možná tam i hnízdil, než se přestěhoval do Bohuslavic. Skoro se zdálo, že se posilnil dole pod komínem. Tancoval a skákal po hnízdě, bral do zobáku větve a házel je dolů. Přítrž jeho řádění učinil až návrat Zubejdy. Před tou raději Bohouš v 11:39 prchl, vidina hladového dračího zobáku ho vyděsila. Zatímco Bohouš opisoval okruh pod komínem, na hnízdo dosedl i Lotrando. Oba mladí po chvíli odletěli pryč, možná za Bohoušem. Ve 12:27 opustila “Kafkův” komín i Bohunka a nad Bohuslavicemi se prý vznášeli čtyři čápi. Možná právě i Lotrando se Zubejdou.

Celé odpoledne pak byli pryč a až večer přinesl odpověď na otázku, zda natrvalo. Odlet byl opět odložen, Bohouš se vrátil v 19:52, Bohunka o deset minut později.


 

Noční klid
Není nad ranní hnízdoválení
Bohunko, zaletím si na jedno…
Tady to dobře znám…
Já se těch hladových draků nezbavím!

3 komentáře

  1. Bohoušem se nám vràtil do mladých let ,moc pěkně si zablbnul , ale vyhazovat větve to od něj nebylo hezké .Jen zvědavý dotaz , plánuje se na příští jaro nějaké vylepšení hnízda?

    čapí fanynka Janka

    1. Vylepšení v Trutnově? Po zkušenostech z letoška se nezdá, že by tam byla potřeba nějaká úprava. Větve si čápi nanosí další, stejně jako podestýlku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00