Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Dva měsíce po odletu

Když nás před 61 dny Bohouš s Bohunkou definitivně opustili, zdál se čas do jejich opětovného návratu neskutečně dlouhý. A vida, ukrojili jsme z něj dnešním dnem 2 měsíce, třetina čekání bude záhy za námi.

Proti loňskému roku bylo prázdné hnízdo nadále oživováno občasnými návštěvami jiných druhů ptactva. Holubi, kteří se objevovali hned po odletu čápů už vymizeli, nejspíš už neměli co vyzobávat z podestýlky. Jejich místo zaujalo hejno strak, které přilétaly často ve větším počtu. V jeden okamžik se jich dokonce na komíně pohybovalo šest.

I další návštěvníci byli nečekaní. Na hromosvod zavítal vrabec, větve na okrajích zkoumal pár sýkorek, přistála zde žluna šedá a dokonce na krátkou chvíli dorazil i posel samotného Krakonoše – sojka. Žádný z těchto letců se dlouho nezdržel, ale bylo je rozhodně zajímavé sledovat.

Travní porost není letos rozhodně tak bujný jako před rokem. Možná na tom nesou svůj podíl hladoví holubi z “Valdova gangu”, kteří vyzobali semínka, možná i výrazné zářijové sucho. Po deštích na přelomu září a října se však tráva opět zazelenala a začala růst rychleji. Máme tak na komíně opět “zelené srdce“, které je snad i hezčí než bylo loni. To proto, že v něm není téměř žádný plevel, jen rovná tráva, kterou rád čechrá svižný podzimní vítr.

I pozadí komína se začíná měnit. Les se pozvolna převléká do žlutavých a červenavých barev podzimu. Stromy postupně ztrácejí listí a za další měsíc se již budeme nejspíš dívat na holé větve. Zatímco první přízemní mrazík pokryl hnízdo jíním 19. září, na první opravdový mráz jsme zde čekali celý další měsíc. Pod bod mrazu i ve dvou metrech nad zemí klesla teplota až 20. října ráno. Říjen byl dosti deštivý a slunce jsme si příliš neužili. Vykouklo mezi oblaky jen občas, stejně jako Měsíc. Sněhové vločky se na rozdíl od hřebenů Krkonoš nad komínem ještě neukázaly, stane se tak nejspíš až v listopadu.

Přímý přenos z hnízda pokračuje i nadále, pouze jsme po dobu nepřítomnosti čápů vypnuli noční IR přísvit. Fungují obě kamery, nově také probíhá vysílání z ptačího krmítka na ZŠ Komenského v Trutnově. To je umístěno kousek od sýkorníku, jenž také “běží” dál i přes zimu.

Trávník při západu slunce
Straky v akci
Stračí gang
Žluna šedá
Měsíčná noc
Krásný podzimní den
Krakonošův posel – sojka
Sýkorky
Další stračí návštěva

5 komentářů

  1. Připojuji se k paní Ireně, napsal jste velmi pěkné povídání i s fotkami. Běžně nemám čas soustavně sledovat dění na hnízdě, dnešní informace mě potěšily. A těším se, až se zkrátí čas a naši miláčkové zamíří zase na své hnízdo. Přeji co nejpěknější podzimní dny ☺

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00