Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Zdání klame

Události dnešního dne nás přesvědčily, že i přes nepřetržitý pohled kamerami do čapí domácnosti nemusí být získané informace zcela dokonalé a úplné. Díky setkání na louce pod Kafkovým komínem jsme měli možnost sledovat naše čápy i z jiného úhlu, než na jaký jsme zvyklí. Elvíra se stala opět hlavní hvězdou dne, ačkoliv i její sestry měly podíl na zajímavých akcích. Ve vzduchu se srazu zúčastnili i další nečekaní hosté.

Elvíra znovu ve vzduchu

V pátek večer ulehla o půl desáté jako první unavená Elvíra, později i Vilemína. Odpočinku si však neužily, neboť za hodinu začalo pršet. Před půlnocí již znovu stála celá čapí rodina, déšť ustal okolo jedné hodiny. V druhé polovině noci si Elvíra znovu lehla. K ránu se vyjasnilo a teplota klesla pod +12 °C. Jako první odlétl z komína Bohdan ve 4:52, Vilemína se byla krátce proletět v 5:31. Poté všichni ​podřimovali, kolem 6:30 Bohunka poklízela ohrádku a Vilemína s Iris si pohrávaly s klacíky. Elvíra protřepávala křídla, Vilemína očistila kameru a v 6:59 se znovu prolétla. Bohdan přinesl k snídani “zetorky” a myš pro Iris. Za necelou hodinu přilétl se senem a dalším krmením.

Před 9. hodinou se spolu krátce prolétly Iris s Vilemínou, Bohdana jsme o hodinu později viděli z vlaku při lovu na “hadí loučce”. Následoval společný let Vilemíny a Elvíry. Pro Elvíru to byl její druhý let, tentokrát bez přistání, pouze okolo komína. Před 11. hodinou proběhl velký poplach, po kterém si dopřály krátký výlet Iris s Vilemínou. Po poledni vzlétly z hnízda všechny tři čapí slečny, avšak pouze Elvíra přistála pod komínem na své oblíbené střeše. Iris a Vilemína se po čtyřech minutách vrátily domů. V té chvíli jsme se již blížili pod Kafkův komín i my. Počasí bylo ideální, oblačno s teplotou do +23 °C, déšť nakonec nezahrozil.

Tanec s černým čápem

Při našem příjezdu a zaparkování u pily seděla Bohunka na lampě u mostu (ze směru od Úpice). Příliš mnoho fotografů ji však vyplašilo a odlétla na komín. Na něm proběhlo již o něco dříve krmení Bohdanem a po příletu Bohunky hlasité zastrašování. Elvíra postávala dole na střeše, Bohdan odlétl směrem ke skládce a Bohunka se šlechtila před kamerou. O 15. hodině přinesl Bohdan velké kusy kůže, jedné se zmocnila Vilemína, druhá nakonec Iris vypadla ze zobáku pod komín. Bohdan s Bohunkou nám kroužili v termice nad hlavami, ale kde se však mezi nimi vzal třetí čáp? Jak se ukázalo, byl to jejich černý příbuzný. Společně stále stoupali, až nám zmizeli z dohledu.

Co s dělo pod komínem aneb Elvířini náhradní rodiče

V 15:42 přilétli k hnízdu dva čápi a chtěli na něm přistát. Z ne zcela jasného důvodu tak však neučinili a místo toho dosedli na střechu k Elvíře. Všichni jsme měli za to, že se vrátil Bohdan s Bohunkou. Elvíra se načepýřila a zdálo se, že jde žebrat o něco k jídlu. Chování čápů bylo podivné, před Elvírou postupně prchli a sedli si na malé komíny správní budovy. Při sledování dalekohledem se nám nezdál především čáp, považovaný prvně za Bohdana – byl totiž příliš čistý. Při dalším pozorování se ukázalo, že ani jeden z čápů nemá kroužek, tudíž to Bohdan s Bohunkou nejsou. Na komínech seděli zcela cizí čápi, možná z Chvalče. Nebyli nijak agresivní, neútočili ani na Elvíru, ani se nedobývali na hnízdo. V 16:34 sice oba vzlétli a pokusili se znovu o přistání na komíně, aktivní obrana Iris s Vilemínou je ale od tohoto úmyslu odradila. Úspěšně zahnaly prvního i druhého cizího čápa. Cizinci začali stoupat do výšky a po chvíli odlétli pryč.

Hladový řev

Elvíru to na střeše přestalo samotnou bavit, a tak se v 16:57:09 vrátila za sestrami na komín. Nejprve prudce nabírala výšku, poté přešla do plachtění a po několika okruzích za mírného stoupání bez problémů dosedla zpět na hnízdo. Její přistání bylo doprovázeno nadšeným řevem diváků z čapí loučky. Rodiče dorazili s večeří o čtvrt hodiny později, podávaly se “zetorky”. Večer se prolétly pouze Iris a Vilemína, jednalo se o krátké lety okolo komína. Iris opakovaně klovala do kamery, naštěstí čistým zobákem. Bohdan přinesl k večeři maso v 19:36, načež odlétl před nesnesitelným dračím řevem. Bohunka dorazila s večeří o dvacet minut později. Bohdan naservíroval další porci masa, po návratu Bohunky ve 20:30 ještě vyrazil na večerní lov. Mládež stále slabě pořvávala, ale na létání to již nevypadalo.

Letové statistiky

V sobotu opustily čapí slečny hnízdo celkem 14x (Vilemína 7x, Iris 5x a Elvíra 2x). První let byl zahájen v 5:31 (Vilemína), poslední ukončen ve 19:03 (Iris). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 4 hodiny a 13 minut (Elvíra). Elvíra znovu strávila většinu času mimo hnízdo pobytem na střeše pod komínem. Též jsme byli svědky společného letu Vilemíny a Elvíry. Po 12:43 zůstala na hnízdě přibližně 3 minuty pouze samotná Bohunka.

Elvíra startuje ke svému druhému letu
Elvíra se podruhé vrací domů
Přilétá první cizí čáp!
Zaženeme i druhého!
Elvířino království a poddaní
Příliš čistý “Bohdan”
Tady vládnu já, huš!
Elvíra letí domů

17 komentářů

 1. Nádhera, večerník vyšel. A zase plný událostí, včetně letošního srazu čápomilů na čapí loučce. Po celou dobu jsem strávila na posedu při koukání, je to příliš lákavá příležitost. Díky za odkazy na zahrané písničky v rádiu HK a Pepíkovi za básnění v textu blahopřání. Takových dní nebude už moc, proto si jich určitě užívali i účastníci srazu. Díky za příjemný den a nové tváře na fotkách ze srazu :-)))

 2. Moc krásné počtěničko,tentokrát z jiného úhlu , velmi ráda jsem se podívala kam to Elvirku,již druhý den táhne,na jakou střechu 😂😜a co se děje tam kam kamerkou nevidíme 😃Irsko a Vileminko,krásné jste bránily hnízdečko ♥️♥️a ty Elvirko střechu..😀❤️.dokonce detektivka , záměna Bohunečky a Bohdánka..😂😜,tak už máme druhou údržbářku kamerky Irisku a odměna pořád žádná 😀🤪, nádherné momentky ..

 3. Dobrý den všem, je báječné povídání o čapí mladeži která dokáže ubránit svoje rodné hnízdo. Ve Zlíně je rovněž čapí hnízdo na komíně v zahradnictví,viděli jsme tři čápi a na Dřevnici černého čápa,
  Musím říct že jsou to nádherná majestátní ptáci

 4. Dobré nedělní ráno všem na komíně i čápomilům. Děkuji Tomáši za krásně srhnutý průběh dvou dní naší čapí rodinky. Elvíra si obsadila střížku a nemíní se o ní s nikým dělit nebo že by čekala na nápadníka ? Ten co tam přistál nebyl asi podle jejího vkusu a hned mu to dala na jevo. Lukášovi děkuji že zase udělal hezké fotky.

 5. Škoda, že jsem se nemohla zúčastnit...krásné fotky, poutavé příběhy - ale naživo by to bylo teprve super! Bohužel je to dost daleko..

 6. Úžasné a napínavé poslední dny - krásně podané a dokumentované. Veliký dík. Cizí čápi přiletěli na setkání, zřejmě.
  Chovali se velice slušnĕ...
  Zdar Vám všem a Elvíře, která přistává jak velká.
  Krásný den. Díky .

 7. Přeji krásnou neděli a děkuji Tomášovi za krásné a poučné vyprávění . A Lukášovi fotky a videa. Velice mě potěšilo, že Elvíka začala létat a má se k světu.
  Na srazu muselo být báječně pozorovat čapí rodinku na živo. Děkuji a přeji všem milovníkům čápu jenom vše nej nej.

 8. Sleduji vás teprve prvním rokem, ale od narození čápátek až do teď. Každý den se těším na fotky a videa a to vaše povídání. Směju se, dojímám a někdy i popláču. Jsou to ty nejkrásněší příběhy. A ve Vašem podání až neskutečné. Stokrát díky. Bude mi moc smutno až odletí a nebudu se moct dočkat příštího roku, zda se s nimi shledáme. Rodiče čápat, čápata, i vy jste úžasní. Moc vám za to děkuji.

 9. Vše opět krásné,poutavé povídání👍 a super fotky👏,závidím všem co můžou být pobliz a vidět je v akci.Capi rodinko jen tak dál.❤️

 10. Nádhera nemám slov chvály. Sleduji videa i články, úžasné a poučné. Autoři zamyslete se a vydejte své články a fotky knižně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00