Úterý sice přineslo zklidnění situace na Kafkově komíně, ale zároveň i spoustu nových otázek? Odlétl dnes Artuš s Merlinem s novými kamarády opravdu natrvalo? Co bude s Lancelotem a jeho bolavým okem? Jak dlouho zde ještě setrvají Bohdan s Bohunkou? Mnohem dynamičtější dění zaznamenal pivovarský komín v Trutnově. Během dne se na něm postupně vystřídali dva cizí dospělí čápi a nakonec ho večer ovládlo neznámé čápě.
Druhý pokus o odlet?
Po pondělku plném zvratů se večer vrátila na hnízdo jako poslední Bohunka ve 20:40. Mládež od ní nic nedostala, chvíli pořvávala a následně spala vestoje až do rána. Obloha zůstala zcela prosta oblačnosti, ranní teplota klesla k +8 °C. Před východem slunce spřádal Lojzík své sítě, nad lesem znovu zářila Venuše s Jupiterem. Ráno ozvučili draci svým hladovým kňouráním, po opakovaném zaklapání rodičů začal Artuš nepokrytě kvičet. Bohdan s Bohunkou proto raději v 6:15 opustili hnízdo. Mladí pánové však nikam nespěchali, dál podřimovali a později si na slunci probírali peří. Merlin vyplivl velký kus masa, který Artuš odtáhl před kameru a nechal ho ležet na ohrádce. Podíval se zblízka do kamer a zavelel k odletu.
Osamělý Lancelot
Artuš odstartoval jako první v 9:12:49, Merlin ho následoval hned vzápětí v 9:13:15, Lancelot zůstal doma. O půl hodiny později v 9:40 se objevili čtyři čápi nad pivovarským komínem v Trutnově. Magda s Matějem bránili hnízdo, zatímco návštěvníci kroužili kolem. Lukáš pomocí teleobjektivu zjistil, že všichni mají kroužky. Jediný snímek pak vyjasnil situaci – CC090. Artuš, Merlin a nejspíš i Oli s Verunkou se tedy vydali na výlet nad město. Lancelot postával se zavřeným levým okem a často si ho otíral o záda. K opuštění hnízda se odhodlal v 10:44, za půl hodiny se však vrátil zpět. Na komíně zůstal až do odpoledne, hlad a žízeň ho vyhnaly do terénu ve 14:53. Několikrát zakroužil nad lesem a zmizel ve směru na Starý Sedloňov. Obloha zůstala po celý den naprosto jasná, teplota se díky tomu vyšplhala nad +27 °C.
Zpět dorazil Lancelot v 18:14, mimo hnízdo tak strávil téměř tři a půl hodiny. Postával pak na okraji hnízda a vyčkával spolu s námi, kdo se večer vrátí či nikoliv. Nakonec dorazili krátce po sobě pouze rodiče, a to ve 20:08. I přes zuřivé žebrání a hlasitý křik Lancelot žádné jídlo nedostal. Bohdan s Bohunkou se postavili k ohrádce, Lancelot si lehl doprostřed hnízda. Artuš ani Merlin se večer neukázali, možná byl Lukáš nakonec posledním, kdo je viděl a pořídil jejich snímky. Ale po zkušenostech z předchozích dní nebudeme raději předbíhat.
Trutnovští verbíři
Kromě výše zmiňované čtveřice se v průběhu úterý objevili v Trutnově další dva dospělí čápi. Oba přistáli bez domácí opozice na hnízdě, i když v druhém případě byl pobyt návštěvníka předčasně ukončen příletem Matěje s Magdou. Jako první dosedl na komín náš starý známý – agent CH244. Že bych chtěl napravit své verbířské selhání a odvést Artuše s Merlinem na druhý pokus? Na hnízdě pobyl přes hodinu a půl, věnoval se peříčkúře i krátce poseděl. Druhým návštěvníkem pak byl ve 14:39 po dvě minuty nádherně bělostný čáp bez kroužku. Poté si již místní osazenstvo svůj domov pečlivě střežilo.
“Adoptované” dráče
K další nečekané situaci došlo v Trutnově pozdě večer. Na komíne zrovna pobýval Matěj s Magdou, když tu náhle v 19:38 přistálo na komíně cizí čápě. Okamžitě zaujalo submisivní polohu vleže, dávajíc najevo, že není pro ostatní hrozbou. Zároveň však začalo škemrat o krmení. Zmatení dospělí před ním prchli do své garsonky na blízkém komíně. Mladý čáp vstal a začal na prázdném hnízdě hospodařit po svém. Neměl žádný kroužek, takže jeho původ zůstane neznámý. Nejspíš se však již odpoledne objevil na hnízdě v Rudníku, odkud však byl vyhnán. Matěj s Magdou se po chvíli vrátili, ale dračí řev je záhy donutil k ústupu. Mladý čáp tak opanoval hnízdo a chystal se na něm přenocovat.






17 Responses
Božínku to jsou peripetie, Lancelotovo oko je nemocné a řešení není na programu. Vážně si dělám o bobajska starosti, protože ani milující rodiče mu nemohou pomoci. Děkuji za informace a nádherné fotosnímky. Přeji si aby zítřek byl laskavější k Lacelotovi. Dobrou noc.
No dnešek byl teda pěkná divočina, se máme ještě na co těšit🤭 Mám trošku obavu o Lancelota. Pane Prouzo, chci se zeptat, nepředstavuje pro něj zraněné očičko problém? I když neradi zasahujeje do přirozeného běhu přírody, neplánujete mu očičko ošetřit? Za odpověď děkuji a srdečně zdravím.
Čáp je schopen žít a létat i s jedním funkčním okem. Lancelot pravděpodobně trpí nějakým zánětem. Ošetření není možné, protože letuschopného čápa v kondici není možné odchytit. Navíc si nemyslím, že by záchranná stanice tento problém řešila, protože se nejedná o problém způsobený činností člověka (a ZS nemá kapacitu na to být "nemocnicí").
Vážený Tomáši,souhlasím, že je běhuschopný a tak se nedá chytit,ale nesouhlasím s tím, že do toho člověk nemá zasahovat.Potom tam nedávejme kamery.Jestliže je takto pozorujeme,je naší povinností jim pomoci v případě nouze.Je to můj názor, tak se nezlobte,že to sem píšu.
Chápu. Tak nezbývá než Lancelotovi popřát, aby se naučil být i s jedním zdravým očkem pozorný a ostražitý🙏🍀 A co my víme, občas se dějí věci mezi nebem a zemí a příroda si poradí sama😊 Klidnou noc.
Škoda
Jako bych to neříkala ,že náš Artuš nás ještě překvapí nějakou lumpárničkou. Je to neuvěřitelný prudič. Lancelota je mě moc líto ale uvidíme jak se to vystříbří. A když Tomáš napsal , že čáp může létat a žít i z jedním zdravým okem tak tomu věřím. Ale i tak se budu modlit ať se mu očko uzdraví. Ten prcek na Trutnovském komíně je také super. Bobíšek osamělý. Tak to je opravdu překvapení a zítra uvidíme čím nás ti naši miláčkové překvapí. Bohdan to tedy tentokrát zvládl bez rozmazlování. Už ale bylo na čase. Tomáši velké díky za nové informace plné překvapení a Lukášovi za nádherné fotky na hnízdech. Přeji krásnou a klidnou noc a super zítřejší pokračování sluníčkového týdne z Ostravy.
Je to napínavá detektivka, kde se vyskytuje agent, verbíři a neznámí čápi. A ke všemu nemocný Lancelot. Chudák, oko má opravdu nemocné, je to vidět na fotce. Jak mu jen pomoc? Může vůbec odletět a jak si zajistí potravu? 🤔
No, hlavně,aby byl v pořádku a schopný letu.Snad to tak bude,držíme palečky.Diky za povidáni.....
Dobrý den všem přátelům, děkuji za zajímavý večerníček. Moc mě těší, kolik lidí se zaradovalo z toho, že čápik měl před půlnocí pěkný čapanec. Moc bych si přála, aby se nám Lancik uzdravil a bylo všechno v pořádku. ❤️
Dobrý den všem ♥️🌹♥️ stále více nových překvapení, jsem zvědavá jak to bude dál, zda opravdu zbývající mládež opravdu odletí na jih za teplem, snad i Lancelot bude bez problému a ten
mrňavý návštěvník byl asi hodně unavený a hlavně je i přítulný, doufám, že to zvládne, přeji úplně všem hodně zdraví a životní sílu na cesty, vám pánové za vše velké díky 👍👍👍🌹🌹🌹
Dobrý den, tak Lancelota je mi líto hlavně proto, že mu asi nelze pomoci .Jestli si dobře vzpomínám, tak Elvíra měla také problém s očíčkem.
Letos máme samé zvraty, uvidíme co nám přinese dnešní den.
Děkuji za shrnutí dne a za pěkné snímky.🙏😀
Pánové velké díky za zprávičky a fotečky. Radost nám kazí očicko Lancelota. I když by to neměl být problém, je to stále handicap. Budeme se modlit, aby se uzdravilo. Maličký capik se asi ztratil, taky mu Bohdan s Bohunkou mohli něco donést, ale v přírodě tomu asi tak není. Myslíme že Lancelot je už moc velký na nějaký zásah, nezbývá než mu přát moc štěstíčka🍀🍀🍀♥️♥️♥️
Dobrý den, je mi Lancika líto, ale přejme mu, ať se vyléčí, ale hlavně, ať na očko vidí 🍀 velmi děkuji za krásné povídání 👍
I já jsem dost zvědavá,co se bude dál dít. Je to jako detektivka,kterou musim sledovat i z dovolené mimo republiku
Dobrý den, Tomáši,
i já děkuji za úžasná zpravodajství ! Mám poněkud zbytečný dotaz: Co jsou na hnízdě v Trutnově ty bílé skvrny? Čápance to zřejmě nejsou, ty bývají jednotlivé na okrajích hnízd....
S pozdravem z města perníku ! Milada Laňková, Pardubice
Čápance to právě jsou, protože před odletem už čápi na čistotu příliš nedbají a klidně si kálí do hnízda.