Sedmý červenec je dnem, kdy v českém kalendáři slaví svátek Bohuslava. Shodou náhod je tomu letos v tento den právě čtrnáct let, kdy získala naše Bohunka svůj identifikační průkaz. Na jejím rodném hnízdě v saském Volkersdorfu proběhlo 7.7.2011 kroužkování, při kterém dostala na pravou nožku kroužek se značkou DEH H9931. Samotná Bohunka bude o něco starší, pravděpodobně se vylíhla někdy na přelomu května a června. Od té doby se stala zasloužilou čapí matkou, která spolu s Bohoušem a později Bohdanem vypravila do světa mezi lety 2016 a 2025 celkem 35 čápat. Nezbývá, než jí popřát pevné zdraví a mnoho dalších úspěšných hnízdních sezón.
Kdo byl na čapím sletu?
Během dnešního dne obdržel Lukáš odečtové listy od českých čápů, kteří se účastnili včerejšího sletu na louce u Starého Rokytníku. Sourozence s kroužky CH012 a CH014 jsme již zmiňovali, oba byli označeni 19. června 2022 na hnízdě v Mnichově Hradišti. Čáp s ELSA kroužkem CH395 pochází z Těchonic u Nalžovských hor v Plzeňském kraji. Kroužek získal o den později než výše zmiňovaní sourozenci, tedy 20. června 2022. Poslední z čápů, který měl kroužek kovový se značkou YK287, byl kroužkován 14. června 2022 v Novém Veselí na Vysočině. Všichni identifikovaní čápi jsou tedy tři roky staří. Před půl třetí odpoledne dnes také dostal svůj čapí průkaz CC692 mladý čáp z Žirče.
Když nastaly deště…
Avizovaná změna počasí nastala již v neděli večer, kdy začalo zprvu slabě pršet. Bohdan přilétl na komín v přestávce mezi deštěm ve 22:11 a vysypal mládeži maso, myši a kobylky. V následujících silnějších srážkách všichni postávali, pouze Vivien ležela. Před půlnocí déšť ustal a nastalo velké sušení křídel. Morgana vydávila kus masa, Vivien se o něj podělila s ostatními. Obloha zůstala zcela zatažená, teplota se udržovala okolo +15 °C. Nad ránem mraky klesly hlouběji do údolí a později znovu začalo pršet. Bohunka vyrazila na lov ve 4:53, vrátila se až v 7:18 se senem a kobylkami. Postávala poté před kamerou, zatímco klečící draci hladově pořvávali.
Když déšť ustal, čápata se začala sušit, hrála si s vypadlou letkou i Bohdanovou oranžovou síťovkou. Artuš plácl Bohunku křídlem, tam mu oplatila krátkým štěknutím. Morgana zahájila svižné cvičení po kobylkách od Bohdana, který později ještě donesl krátkou větev do valu. Před polednem nejvíc řádili Artuš s Merlinem, za nepřítomnosti rodičů měli na hnízdě více místa. Artuš se vznesl tak vysoko, že se dostal zcela mimo záběr kamery. Povalovat se zůstala jen Vivien, zvedl ji až přílet Bohunky s obědem. Po poledni ležela všechna čápata v hloučku pod Bohunčiným dohledem, na hnízdo začaly dopadat kapky z místní přeháňky. Bohdan přinesl kusy masa, část mu vypadla na záda jednoho z ležících čápat.
Nepoživatelné sousto
Po pozdním obědě trénovala mládež zastrašování na prolétající volavce. I rodiče ale několikrát intenzivně bránili hnízdo. Bohdan odpoledne přilétl s cárem kůže v zobáku, Vivien ho sice pozřela, po hodině ho ale opět vydávila. Po krmení kobylkami a myšmi se ho pokusila zrecyklovat Bohunka, ale ani ta neuspěla. Nakonec nepoživatelné sousto shodila Morgana z komína. K večeru se obloha začala postupně vyjasňovat, teplota překročila +21 °C. Oba rodiče se od 17:35 zdržovali na komíně, Merlin ladil kamery a poskakoval ležícím sourozencům po zádech. Do akce se zapojila i Morgana, která se také vzhlížela v objektivech. Lukáš při té příležitosti zrušil přiblížení na HD kameře.
Bohdan vyrazil na večerní lov po dvou hodinách v 19:40, Bohunka se upravovala a čápata polehávala. Od západu se po jižním okraji Krkonoš přibližoval pozůstatek supercelární bouřky, který postupně zkropil hnízda v Jilemnici, Vrchlabí a Mladých Bukách. Trutnovu i Bohuslavicím se vyhnul a prošel severně od nich. Mládež se znovu pustila do cvičení, jen Morgana se zkrášlovala před kamerou. Bohdan dorazil domů ve 20:42, čápatům i přes hladový řev nic nevydal a na lov se naopak vydala Bohunka. Neustávají křik donutil Bohdana k vyložení několika kusů masa, kůže a k následnému odletu. Bohunka se vrátila na hnízdo ve 21:29, Bohdan ve 21:59.



31 Responses
Kam tedy zmizelo? Nenašla jsem je - snad optický klam? ;-))
Tam, kam koukají ostatní sourozenci 🙂
Bohunce srdečně gratuluji a přeji hodně sil do dalších let. Ať zdraví slouží a křídla nosí na jejích dlouhých letech. Je vynikající čapí matka a bylo radost jí na hnízdě sledovat. Dík Vám Tomáši a Lukáši za krásné záznamy života na hnízdě. 👍🙏
Dobré ráno, dočetla jsem se, že čápi se dožívají průměrně 8-10 let, ale klidně můžou i 28. Tak snad tu budeš naše Bohunko ještě dlouho... Tomáši asi se nedá odhadnout kolik je Bohdánkovi že?... Junioři rostou jako z vody, je to krása. Už se jim zbarvují i zobáčky... krásný den všem a děkuji za večerníček
Vzhledem k tomu, že Bohdan velmi pravděpodobně hnízdil v Batňovicích přinejmenším v letech 2020 a 2021, tak mu nejspíš bude už k 10 letům.
Dobrý den všem a především Bohunice vše nejlepší k narozeninám,je to nejlepší máma pod sluncem a přejme si abychom se mohli co nejvíce vídat a vždy se tešit z nových dráčků o které se vzorně stará i se svým partnerem. Děti rostou a přípravují se na svůj první let, tak hodně zdaru dráčkové, díky pánové za vše 👏👏👏♥️♥️♥️
Všechno nejlepší Bohunce , panejo, 35 potomků , to je opravdu zasloužilá maminka. Přeji jí co nejvíce zdraví a síly 🙏🍀.
Děkuji za pěkné povídání a za hezké snímky.
Všem přeji krásný den. 😀🌞
Naše Bohunka je výborná čapí hospodyňka a starostlivá čapí matka, to nám předvádí každý den. Během deseti let vychovat 35 potomků je obdivuhodné, myslím si že bývá dost úhynů čápat, takže je nádhera vychovat a poslat do světa takové hejno jejich potomků. Díky za krásné zprávy i fotky a všem přeji příjemný den.
Bohunko vše nejlepší a hlavně ty jsi nejlepší!
Tomáši děkuji za upřesnění výletového data a přeji všem, ať se daří!!!
Přeji Bohunce ještě spoustu let a spoustu čápat. A aby v příštím roce ve zdraví opět usedla spolu s Bohdanem na váš komín. Tomáši, je to od vás vždy hezké povídání, které si po celodenním shonu ráda přečtu. Čápata rostou jako z vody, moc rychle to utíká. Hezký den všem.
Bohunce hodne sily pevne zdravi a co nejvic zdravych ptacat
Krásný den lidičkám a čápům, Bohunce zvlášť gratulujeme,je skvělá máma , moudrá a krásná, ....s Bohdanem skvělý pár , ať vychovají ještě hodně skvělých čápu ! ❤️ za večernícek moc děkujeme . Opatrujte se a zase se těšíme na dobré zprávy. 🌹
Bohunka opravdu zasloužilá čapí máma.
Tak hodně zdraví a životního štěstí.
To přejeme i dalším čápům a čápatum.
Děkujeme za pěkné záběry a povídání.
Díky za zprávy a pěkné další roky nejen Bohunce a Bohdanovi, ale i potomkům kteří žijí.Vzpominame i na ty odešle, hrozně to utíká.❤️
Zlatá Bohunka...ať je tu s námi a Bohdanem ještě mnoho sezón a všechny nástrahy dlouhých čapích přeletů se jim vyhnou.Vděčíme jim za mnohá poznání ,Tomáš,Lukáš a modré klíčky jsou skvělí průvodci čapím světem.
Přejeme Bohunce vše nejlepší, ♥️♥️♥️samé zdraví, protože je krásné, mnoho štěstí protože je vzácné 🍀🍀🍀 dlouhá léta a plno capinek. Je úžasná shoda, že dostala kroužek právě v den, kdy u nás slaví svátek Bohunky. Moc moc díky za zprávičky a fotečky 👍👍👍
Také se připojuji s gratulací. ,🍾ani 🎂by si Bohunka asi nedala. Tak alespoň přání hodně zdraví a radosti v rodině.👋
Prosím lze zjistit,co že to za kusy masa a kůže dospělí čápatům přinášejí ? Díky.
Děkuji jste úžasný přeju zdravíčko ❤️🥰
Pane Prouzo, jak moc jsou čápi odolní vůči nepřízni počasí, jaké je zrovna v dnešní den? Prší už několik hodin v jednom kuse, hnízdo je vlhké, aby si na něj mohli lehnout! Trpelivě a odevzdaně stojí a bez hnutí čekají na rodiče, jestli jim donesou alespoň pár žížal! Teď naštěstí přestalo konečně pršet, tak se honem snaží alespoň vysušit si peří!
V tomto věku už čápatům déšť ani chlad nevadí, vývoj svrchního opeření je dokončený a dokonale je chrání.
Děkuji za pěkné fotky a vyprávění.
Bohunce přeji hodně zdraví, je to vzorná čapí matka, a s Bohdánkem ještě hodně výletů za odpočinkem, a návratů, zpátky domů, na svůj komín.
Přeji hezký den
Alen
Čapí rodinku sleduji
4 roky,kdy jsem "náhodně" objevila čapí rodinku .mimochodem sleduji i rodinku v Makově. Je mi 80 let a je to moje srdeční záležitost.Velice se těším na denní zprávičky. Děkuji za ně. Jenom mne zajímá odkud rodiče zásobují dráčata masem, mají svoji samoobsluhu??
Přeji vám milí zpravodajové moc zdravíčka ♥️ a těším se opět na další "pohádku".
Připojuji se s přáním Buhunce všeho dobrého, hlavně zdraví i ostatním všem čápiskům. Jsou všichni nádherní. Pane Tomáši, prosím, jak vyžívají mladá čápata v Jilemnici, když jsou pořád sama? Celý den se sporadicky dívám na kameru a jejich matku vidím až v noci. Kdy je krmí a jak budou připravena na čapí život?
Krmí je přes den, samotná se musí otáčet, takže neztrácí čas pobytem na hnízdě. Čápatům to ale nijak nevadí.
Milá Bohunko, díky za tvoji přítomnost a vytrvalost při výchově tolika potomků.
Ať jste s Bohdanem pořád taková skvělá dvojka a hlavně díky za radostné zážitky z vašeho obýváčku.🙋♀️🥂
Díky, pane Prouzo, za Vaše velmi vtipná shrnutí čapích dnů, s partnerem se vždy nemůžeme dočkat večera, až si je přečteme a zasmějeme se. Je to nádhera pozorovat čapí život den po dni, narazili jsme na tento web letos úplnou náhodou a od teď jsme věrnými fanoušky těchto nádherných a šikovných ptáků. Až mi bude líto, že někdy v srpnu toto pozorování skončí, až se mládež i rodiče vypraví do dalekých končin. Od začátku jsme moc fandili nejmladší Vivien, stala se z ní úžasná mladá dáma, krásně dohnala sourozence, bylo a je vidět, jak je snaživá a umí si vybojovat svůj díl potravy.
Sledujeme občas i hnízdo v Kněžmostu a jsem z něj trochu rozpačitá, zůstalo tam jen jedno mládě, rodiče tam s ním ale moc nepobývají, hoooodně dlouho zůstává samo a ani krmení není časté. zdá se, že pouze ráno a večer. Proto by mě jako laika zajímalo, zda je to u čápů normální či je to prostě podobně jako u lidí - někteří rodiče jsou pečlivější a obětavější a někteří salámisti. Prostě bych jen chtěla vědět, jak to s tím krmením a péčí o mláďata čápů je.
A ještě jeden dotaz - u nás na Teplicku ve Rtyni je také možnost sledovat čápy na komíně a všimli jsme si opakovaně, že jim rodiče nosí párky a buřty 🙂 Dokonce i ty "lampasáky" s igelitovým obalem, což mě vyděsilo. Tak by mě jen zajímalo, kam na to ty čápy lítají, jestli to kradou lidem u grilů, sbírají vyhozené před večerkou či hospodou nebo u popelnic? Nebo jim to lidi nechávají schválně někde pohozené? Přeci jen to ale není asi úplně vhodná potrava, zvlášť ten igelit, tak aby jim to neublížilo...
Každý čáp i čapí rodina mají svůj unikátní charakter a jinak se vypořádávají s výzvami, které před ně čapí život postaví. Uzeniny většinou čápi sbírají na skládkách.
Děkuji Vám moc za odpověď, pane Tomáši. Já vím, že je tam sama, ale může připravit čápata na dlouhý let a život, když se nemají od koho učit? Nemůžu nikde sehnat o nich informace. A Vám i panu Lukášovi velké díky za infa a fotky. Jste oba skvělí .
Létat i lovit se naučí sami, to mají vrozené a žádné velké vzory pro to nepotřebují.
Zdravím Tomáši, teď jsem přečetla na Googlu akci " kulový blesk" v Broumově, tak jsem zvědavá, jestli se čápi usadí na novém sloupu.
Snad se něco o tom dozvíme v nejbližších dnech.....
Taky jsem si říkala, že to mohlo počkat do jejich odletu, vždyť už moc dní nezbývá.
No, necháme se překvapit, ale je mně těch čápíků líto. Hlavně ať
všechno dobře dopadne!
Díky za krásná fota z komína Bohunky a Bohdana🙋♀️