Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Pátý měsíc bez čápů

Od posledního souhrnu dění na opuštěném komíně uběhly vánoční svátky a přehoupli jsme se do nového roku. Dnešním dnem uplynul již pátý měsíc od odletu Bohouše a Bohunky, do jejich návratu zbývá odhadem 66 dní. Zimní slunovrat jsme taktéž zanechali za zády a den se od té doby prodloužil o 45 minut. Než přiletí obyvatelé hnízda, naroste období se sluncem nad obzorem o další tři hodiny.

Co zajímavého jsme za poslední měsíc zažili a mohli sledovat?

Tři dny před Štedrým dnem nic nenasvědčovalo tomu, že by snad byly Vánoce za dveřmi a zima měla vládnout pevnou rukou. Na hnízdě se ve větru vlnila zelená tráva a po sněhových vločkách nebylo ani stopy. Tento stav se nezměnil ani ve chvíli, kdy nad hnízdem zapadalo v roce 2020 naposledy slunce. O silvestrovské noci se pak na komín slétlo přes 60 “čápic a čápů”, aby zde společně přivítali příchod nového roku.

Novoroční ráno bylo jasné a mrazivé, ranní teplota poklesla na -7°C a hnízdo pokrylo vydatné jíní. Za několik dní se konečně zima přihlásila o slovo a komín pokryla řádná sněhová čepice. Pažitka ještě vyčuhovala z ledového tvarůžku, ale to se mělo záhy změnit. Sněhu neustále přibývalo a tráva po ním pozvolna mizela. V půlce ledna napadlo již tolik sněhu, že tráva zmizela zcela. Sněhová vrstva přesáhla výšku 20 centimetrů, což bylo historicky nejvíce od chvíle, kdy byla na komín instalována kamera (říjen 2018).

Na komíně se také opět začali objevovat ptačí návštěvníci. Nejprve to bylo několik sýkorek, které se objevily ve chvíli, kdy na železniční trati uvázl rychlík po požáru lokomotivy. Sněhu stále přibývalo, dny se sluncem byly vzácné. Když už se ale projasnilo, zavládla ta pravá “ladovská” zima. Udeřily i silnější mrazy, kdy po ránu teplota klesla i k -14 °C (18. ledna).

Těsně před začátkem současné oblevy přiletěla na komín poštolka, příliš dlouho se ale nezdržela. Ve stejné době dosáhla výška sněhové čepice na komíně svého maxima a se stoupající teplotou začalo sněhu pomalu ubývat. Dnes byl úbytek již zřetelný, jak je ostatně vidět při další dopolední návštěvě sýkorek.

A co nás čeká v následujícím období?

Obleva bude pokračovat až do poloviny víkendu, pak se zima vrátí s mrazy i sněhem. Jak dlouho jí to vydrží je však otázkou. Únor bude ještě poklidným měsícem, avšak již plným očekávání. Nejspíš v něm také proběhne výstup na komín za účele revize, případně úpravy kamer. A pak? Pak už přijde měsíc knihy a čápů…

Přesně 4 měsíce od odletu
Poslední západ roku 2020 nad hnízdem
Novoroční jíní
Pažitka pozvolna mizí
Sněhová čepice
Z lokomotivy stoupá dým
Návštěva sýkorek
Ladovská zima
Poštolka na návštěvě
Sýkorky za oblevy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00