Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Nebezpečné nebe

V pondělí 1. července jsme se probudili do dalšího slunečného rána, které opět slibovalo horký den. Bohouš s Bohunkou se připravovali k dalším tankovacím letům, aby uhasili čápěcí žízeň. Jen my, co se více zajímáme o počasí jsme měli poněkud neblahý pocit z toho, co se mělo dít odpoledne.

Že by to snad tušil i Bohouš a rozhodl se procvičit čápata v základech ochrany proti hrozbám z nebe? Nebo si jen naložil do zobáku příliš mnoho? Zkrátka a dobře, když se v 10:39 vracel od řeky s vodou ve voleti, rozhodl se přibral i pár klacků na opravu hnízda, aby neletěl jen tak naprázdno. Jenže při přistávacím manévru mu jeden z klacků ze zobáku vyklouzl a dopadl na hnízdo přímo před překvapená čápata. Jak když se loupežníkům v Mrazíkovi vracely Ivánkem zabavené kyje… Jen malý okamžik za klackem dopadl do hnízda i Bohouš, který měl navíc vysokou přistávací rychlost a tím pádem problém s brzdami. Jak se snažil udržet rovnováhu, vypustil i část vodní zásoby. Naštěstí nikdo ze zúčastněných neutrpěl nijak kromě leknutí, pouze klacek pokračoval v letu dolů z hnízda.

Sluníčko dál zvyšovalo teplotu, až nad +33°C po poledni. To už ale kolem začínaly růst mraky, které se záhy změnily v bouřkové. A pak to přišlo… Krátce před půl šestou večer dorazila nad hnízdo silná bouřka s krupobitím. Naštěstí její centrum minulo hnízdo východním směrem přes Úpici a Svatoňovice. I tak padaly na hnízdě pár minut až 3 centimetry veliké kroupy. Čápata to však moc nevzrušilo, jedno pokračovalo pod dozorem Bohunky v hnízdoválení i přesto, že mu kroupy létaly kolem hlavy. Zbylé dvě si s kroupami zvědavě hrály. A když začaly padat menší kousky, zobaly je místo zmrzliny.

Bouřka se rychle přehnala a i když během večera ještě dorazily další, nebyly už tak divoké. To se ale nedalo říct o jiných koutech naší země, kde bouřky napáchaly rozsáhlé škody – jak si můžete ostatně přečíst i v článku “Silné bouřky a kroupová smršť 1.7.2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00